اصول سلامت استخوان

اصول سلامت استخوان

اصول سلامت استخوان ها چیست؟ استخوان ها به بدن شکل می دهند، و به شما این امکان را می دهند که بتوانید فعالیت هایی مانند راه رفتن و یا نگه داشتن کودک را انجام دهید. استخوان ها از ارگان های بدن محافظت و با ذخیره کلسیم و مواد معدنی در مواقع ضروری به حفظ استحکام استخوان ها کمک می کنند.

ورزش و رژیم غذایی سالم از جمله مواردی هستند که به رشد استخوان ها در کودکان کمک می کنند.

نکته دیگر مربوط می شود به متابولیسم استخوان و توانایی ساخت مجددشان. برخی افراد بیشتر از سایرین در معرض پوکی استخوان هستند، آن هم به این دلیل که متابولیسم استخوان، روند بازسازی استخوان را پشتیبانی نمی کند.

رژیم غذایی و ورزش، به استحکام استخوان ها کمک می کند اما مشکل را برطرف نخواهد کرد. تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی از بروز شکستگی در افراد مستعد پیشگیری می کند. و خوشبختانه راه های زیادی جهت تقویت استحکام استخوان ها وجود دارد.

اصول سلامت استخوان

اصول سلامت استخوان

اهمیت استخوان ها

استخوان ها و اسکلت بدن نقش های مهمی را در بدن ایفا می کنند. از جمله:

 • ذخیره و تامین کلسیم مورد نیاز سلول ها و ارگان های بدن
 • امکان راه رفتن و استفاده از اعضای بدن
 • محافظت از ارگان های مهم بدن
 • فراهم کردن فضا برای مغز استخوان، جایی که خون و سلول های استخوانی ساخته می شوند

علاوه بر این، سلول های استخوانی با نشان دادن واکنش به محیط، باعث استحکام بیشتر استخوان ها و مقاومت در برابر آسیب و شکستگی می شوند.

بازسازی استخوان

بعد از تشکیل اسکلت بدن و رشد مطلوب آن، روندی به نام بازسازی هر ده سال یک بار تجدید می یابد. در طول این روند، قسمت های قدیمی استخوان برداشته و استخوان های جدید جایگزین خواهند شد. با این کار، استخوان و سلول ها سالم و محکم خواهند بود و کلسیم بیشتری برای تامین خواهد شد.

جهت ترمیم مناسب اسکلت، میزان برداشت و جایگزینی استخوان ها باید به یک اندازه باشد. در افراد جوانی که از لحاظ بدنی سالم هستند، میزان برداشت و جایگزینی استخوان تقریبا به یک اندازه می باشد. به مرور زمان و با افزایش سن، روند بازسازی استخوان از حالت تعادل خارج می شود، که در نتیجه ساختار و استحکام استخوان تحلیل می رود و منجر به بروز بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان خواهد شد.

اصول سلامت استخوان

اصول سلامت استخوان

تغذیه و سلامت استخوان

تغذیه سالم و مناسب، یکی از اقدامات موثر در تامین پروتئین، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن و تولید مجدد استخوان می باشد.

کلسیم، فسفر، زینک و منیزیوم، از جمله مواد معدنی ضروری هستند که از طریق رژیم غذایی جذب بدن می شوند. ویتامین D، K و A برای متابولیسم استخوان ضروری هستند. بدون وجود این قبیل مواد مغذی استخوان ها به مرور زمان ضعیف می شوند و بیشتر در معرض آسیب و شکستگی قرار می گیرند.

کلسیم و ویتامین D نقش مهمی در تشکیل استخوان ها دارند. اسکلت بدن منبع ذخیره کلسیم است و ویتامین D به جذب کلسیم از رژیم غذایی کمک می کند.

در صورتی که کلسیم به میزان کافی از رژیم غذایی جذب بدن نشود، کلسیم استخوان تحلیل می رود و استخوان ضعیف و ضعیف تر خواهد شد. پوکی استخوان، یکی ازشایع ترین بیماری های استخوانی است که به دلیل کاهش میزان کلسیم و یا سایر مواد معدنی اتفاق می افتد.

محصولات لبنی مانند ماست و پنیر، سبزیجات سبز و سویا منابع خوبی از کلسیم هستند.

فعالیت بدنی و سلامت استخوان

فعالیت بدنی و ورزش، جهت حفظ سلامت استخوان ها ضروری است. تمریناتی مانند وزنه زدن به استحکام و استقامت استخوان ها و هم چنین پیشگیری از بروز پوکی استخوان کمک می کنند.

هر گونه تمرین کششی و تمریناتی که بر روی پا و بر خلاف نیروی گرانش انجام شوند، به تقویت و حفظ استحکام عضلات و استخوان ها کمک می کنند. تمریناتی مانند پیاده روی، دویدن های آهسته و یا ورزش های دسته جمعی.

حفظ سلامت استخوان ها با افزایش سن

با گذشت زمان و بالا رفتن سن، استخوان ها تحت تاثیر عواملی مانند ژنتیک، تغذیه و ورزش قرار می گیرند. تغییرات ژنی از کنترل ما خارج هستند، اما مواردی مانند تغذیه و میزان فعالیت قابل کنترل اند. این را بدانید که هیچ وقت برای حفظ سلامت استخوان ها دیر نیست.

استخوان ها بسته به میزان و نحوه اهمیت و مراقبت، می توانند به مرور زمان ضعیف و یا قوی شوند.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

نکاتی در خصوص سلامت استخوان ها

اقداماتی جهت حفظ و تقویت سلامت استخوان ها وجود دارد، که عبارتند از:

 • آشنایی با عواملی که احتمال شکستگی را افزایش می دهند، و هم چنین تراکم استخوان ها. توصیه می شود تست تراکم استخوان را زیر نظر پزشک انجام دهید.
 • آشنایی با عوامل موثر در تحلیل استخوان ها. ژنتیک، نقش مهمی را در سلامت استخوان ها ایفا می کند و برخی افراد به طور ژنتیکی بعد از یائسگی بیشتر در معرض تحلیل استخوان خواهند بود. تست متابولسم استخوان اطلاعات مفیدی را در خصوص احتمال بروز شکستگی در اختیار پزشک و شما قرارمی دهد.
 • فعالیت بدنی. تمرینات کششی و ورزش، به قوی تر شدن استخوان ها کمک می کند. توصیه می شود کودکان حداقل روزانه یک ساعت، و بزرگسالان روزی نیم ساعت ورزش کنند.
 • داشتن وزن بدنی متعادل. افراد بزرگسالی که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند، بیشتر در معرض زمین خوردن و آسیب قرار دارند. لاغری زیاد هم خود یکی از علل تحلیل رفتن استخوان ها می باشد.
 • مصرف کافی ویتامین D و کلسیم.
 • کنار گذاشتن مصرف دخانیات. سیگار کشیدن، حجم توده استخوانی را کاهش و احتمال شکستگی را افزایش می دهد.
 • محدود کردن مصرف مشروبات الکلی.
 • کم کردن احتمال زمین خوردن. ایجاد یک سری تغییرات در منزل، مانند جمع کردن قالیچه، شرایط را ایمن تر می کند و احتمال زمین خوردن نیز کمتر خواهد شد.
 • مصرف داروهای تقویت کننده استخوان. علاوه بر مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم، مصرف برخی داروها، روند تحلیل استخوان ها را به تاخیر می اندازند و به تقویت و حفظ استحکام استخوان ها کمک می کنند.

مطالب مرتبط با این مقاله:

چاقی، کاهش وزن و جراحی تعویض مفصل

 اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

درد جلوی زانو در نوجوانان


پاسخ

1 × سه =

Call Now Button