اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، این انتظار می رود که سبک زندگی فرد روال قبل و طبیعی خود را داشته باشد، با این تفاوت که دیگر دردی احساس نخواهد کرد. داشتن فعالیت بدنی باعث می شود فرد سریع تر قادر به انجام کارهای روزانه و روتین خود باشد و نتایج جراحی نیز درخشان تر خواهد بود. در این مقاله به اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو اشاره می کنیم.

با این که توانایی انجام بسیاری از کارها و فعالیت ها بعد از جراحی تعویض زانو وجود دارد، اما بهتر است از انجام فعالیت های سنگین مانند دویدن دوری شود تا فشار کمتری به زانو وارد شود.

اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بعد از مرخص شدن از بیمارستان

بسته به روند بهبودی، معمولا لازم است بیمار یک تا چهار روز در بیمارستان بستری شود. قبل از مرخص شدن، بهتر است چند مورد بررسی شود:

 • توانایی بیمار در بلند شدن از رختخواب
 • میزان تحمل درد بیمار
 • توانایی بیمار در خوردن، آشامیدن و یا دستشویی رفتن
 • راه رفتن به کمک عصا و یا واکر، بر روی سطح صاف و یا بالا و پایین رفتن از پله ها
 • میزان توانایی بیمار در انجام تمرینات در منزل
 • آگاهی بیمار در خصوص مراقبت های لازم از مفصل، جهت پیشگیری از بروز آسیب و اطمینان از طی شدن روند بهبودی

بعد از مرخص شدن از بیمارستان توصیه ها و نکات لازم در اختیار بیمار قرار داده می شود تا دوره نقاهت در منزل سپری شود. با این که احتمال بروز عوارض ناشی از انجام جراحی تعویض مفصل زانو بسیار کم است، اما بروز آن می تواند باعث طولانی تر شدن دوره نقاهت و بهبودی شود.

علائم هشدار دهنده بروز عفونت

 • تب و لرز
 • مشاهده قرمزی و التهاب اطراف زخم
 • ترشح از زخم
 • تشدید درد در زمان استراحت و فعالیت

علائم هشداردهنده تشکیل لخته خون

 • درد در پا و یا ماهیچه های ساق پا که ربطی به برش ها و بخیه های ایجاد شده ندارد
 • قرمزی و سفتی در قسمت های بالا و پایین زانو
 • التهاب شدید در ران، ماهیچه های ساق پا، مچ پا و زانو

در موارد شدید، لخته خون به سمت ریه ها حرکت و منجر به بروز عوارض بعدی خواهد شد. برخی علائم و نشانه های حرکت لخته خون عبارت است از:

 • تنگی نفس
 • درد ناگهانی در قفسه سینه
 • دردهای موضعی در ریه به همراه سرفه

در صورت مشاهده هر یک از علائم گفته شده، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

گذراندن دوره نقاهت در منزل

بهتر است در این دوران و بعد از مرخص شدن از بیمارستان، فردی شما را به مدت چند روز همراهی کند.

آماده سازی منزل

 • وسایل منزل بایستی به گونه ای چیده شوند که راه رفتن بیمار با عصا و یا واکر راحت باشد. شاید نیاز باشد اتاق بیمار به طور موقت عوض شود تا بیمار کمتر از پله ها رفت و آمد داشته باشد.
 • وسایلی که بیمار از آن ها بیشتر استفاده می کند، مانند تلفن، کنترل تلویزیون، عینک، لیوان و یا حتی دارو، بهتر است در دسترس او قرار بگیرند.
 • فرش و قالیچه هایی که احتمال لیز خوردن بیمار هنگام حرکت را افزایش می دهند، بهتر است برای مدتی جمع شوند.
 • صندلی که بیمار بر روی آن می نشیند، بایستی محکم باشد و ارتفاع مناسبی داشته باشد.
 • هنگام استحمام بهتر است بیمار بر روی صندلی بنشیند و از توالت فرنگی استفاده کند.
اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت از زخم

در طول طی شدن دوره نقاهت در منزل، مراقبت از زخم و پیشگیری از عفونی شدن آن بسیار اهمیت دارد. برخی از این قبیل مراقبت ها عبارتند از:

 • تمیز و خشک نگه داشتن زخم. پانسمان روی زخم بایستی در صورت لزوم تعویض شود. نحوه صحیح تعویض پانسمان به بیمار آموزش داده خواهد شد.
 • زمان مناسب استحمام، از سوی پزشک تعیین خواهد شد.
 • در صورت مشاهده قرمزی و یا ترشح از زخم، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید، چرا که می تواند نشانه ای باشد از عفونت.

التهاب و تورم

معمولا سه تا شش ماه بعد از جراحی، التهاب جزئی در ناحیه جراحی وجود دارد که کاملا طبیعی است. جهت کاهش التهاب، توصیه می شود پا را کمی بالا نگه دارید و یا از کمپرس یخ استفاده کنید. در صورت مشاهده التهاب مجدد و شدیدتر، حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که می تواند نشانه ای باشد از لخته شدن خون.

مصرف دارو

تمامی داروها، بایستی طبق دستور و تجویز پزشک مصرف شوند. معمولا داروهایی از قبیل، داروهای مسکن، داروهای رقیق کننده خون، داروهای مسهل، و یا ضد تهوع، برای بیمار در نظر گرفته می شوند.

مصرف هر گونه دارو مانند ویتامین ها و مکمل ها بایستی به پزشک اطلاع داده شود. پزشک نیز تعیین می کند که مصرف کدام دارو مشکلی را برای شما ایجاد نخواهد کرد (تداخل دارویی با مصرف مسکن ندارد).

پیشگیری از بروز عفونت در مفصل مصنوعی، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. به همین خاطر، مصرف آنتی بیوتیک vدر برخی موارد به خصوص پیش از مراجعه فرد به دندان پزشکی توصیه می شود.

رژیم غذایی

بعد از مرخص شدن از بیمارستان، بیمار می تواند رژیم غذایی نرمال خود را داشته باشد. مصرف آهن و مکمل های ویتامینی همواره از سوی متخصصین توصیه می شود، البته این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف ویتامین K و یا غذاهای حاوی این ویتامین، در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، ممنوع می باشد. بروکلی، گل کلم، جگر، اسفناج، کلم، عدس و کاهو سرشار از ویتامین K هستند.

نوشیدن آب و مایعات همواره توصیه می شود، اما توجه داشته باشید که مصرف قهوه و مشروبات الکلی ممنوع می باشد. وزن بدن نیز بایستی همواره در حالت نرمال باشد تا از وارد آمدن فشار به مفصل درگیر پیشگیری شود.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

شروع مجدد فعالیت ها

به محض مرخص شدن از بیمارستان، بیمار بایستی از لحاظ بدنی فعال باشد. بعضی روزها بیمار احساس بهتری دارد و متوجه نتایج و اثرات مثبت جراحی خواهد شد. مواردی که بعد از جراحی باید به آن ها اهمیت داده شود، عبارت است از:

رانندگی

در بیشتر موارد، رانندگی زمانی توصیه می شود که بیمار داروهای مسکن مصرف نکند، و استقامت و قوای عضلانی به حالت طبیعی برگشته باشد. زمان مناسب رانندگی نیز از سوی پزشک تعیین خواهد شد.

موقعیت خوابیدن

بهتر است هنگام خواب بیمار به پشت، پهلوها و یا بر روی معده بخوابد تا فشار کمتری به مفصل زانو وارد شود.

فعالیت جنسی

در این مورد با پزشک خود در مورد زمان مناسب شروع فعالیت جنسی مشورت کنید که معمولا ظرف چند هفته بعد از جراحی خواهد بود.

بازگشت به محل کار

بسته به نوع کار و فعالیتی که دارید، و هم چنین سرعت طی شدن دوره نقاهت، زمان مناسب بازگشت به محل کار تعیین خواهد شد. ممکن است برخی بیماران بعد از گذشت چند هفته از جراحی بتوانند به محل کار خود برگردند.

ورزش و تمرینات بدنی

معمولا فیزیوتراپی تا دو ماه بعد از جراحی توصیه می شود. در برخی موارد، دوچرخه سواری به تقویت قوای عضلانی و انعطاف پذیری مفصل زانو کمک می کند. حین دوچرخه سواری سعی کنید زانو یتان بیشترین درجه خم شدگی را داشته باشد. نکات مهم در خصوص ورزش و تمرینات بدنی به شرح زیر می باشد:

 • بیمار می تواند هر چه قدر که می خواهد راه برود، اما توجه داشته باشید که پیاده روی جایگزین مناسب تمرینات گفته از سوی پزشک و فیزیوتراپی نمی باشد.
 • شنا، یکی از موثرترین تمریناتی است که فشار بسیار کمی را به مفصل زانو وارد می کند. به محض بهبود زخم و بخیه ها، بیمار می تواند شنا را آغاز کند.
 • در کل، انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، تنیس و یا گلف که حین انجام آن ها نیروی کمی به مفصل وارد می شود، بلامانع هستند. فعالیت هایی مانند اسکی و یا دو توصیه نمی شوند.

مسافرت هوایی

تغییرات فشار و عدم تحرک برای مدت زمان طولانی باعث تورم مفصل ران می شود، به خصوص اگر دوره نقاهت کامل طی نشده باشد. در خصوص زمان مناسب مسافرت هوایی با پزشک خود مشورت داشته باشید. زمان عبور از گیت امنیتی فرودگاه، معمولا ردیاب ها نسبت به مواد فلزی پروتز حساس هستند، به همین خاطر بیمار بایستی این مورد را به افراد مسئول این کار اطلاع دهد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

پروتزهای جراحی تعویض مفصل زانو

آرتریت زانو

پاسخ

5 + 9 =

Call Now Button