بازسازی رباط صلیبی

بازسازی رباط صلیبی

آسیب رباط صلیبی، شایع ترین آسیب ورزشی می باشد. رباط صلیبی قدامی، نواری از بافت است که داخل زانو واقع شده است. این رباط می تواند در اثر کشیدگی و یا پارگی آسیب ببیند. که دلیل آن می تواند پیچ خوردن و یا حرکت ناگهانی زانو هنگام دویدن و یا پریدن باشد.

زمانی که رباط صلیبی کاملا سالم است، استخوان های زانو به خوبی در کنار هم نگه داشته می شوند و در نتیجه، زانو استحکام کافی را خواهد داشت. در صورتی که این ناحیه از زانو آسیب ببیند، ممکن است فشار ناگهانی به زانو هنگام راه رفتن و یا انجام فعالیت های ورزشی وارد شود.

 

پارگی و یا کشیدگی جزئی در رباط صلیبی قدامی، به مرور زمان و با انجام تمرینات فیزیوتراپی بهبود می یابد. اما اگر پارگی شدید باشد، نیاز به تعویض خواهد بود به خصوص در افرادی که از لحاظ بدنی فعال هستند، مانند ورزشکاران.

در افراد سن بالا و یا افرادی که تحرک بدنی کم تری دارند، درمان هایی در نظر گرفته می شود و نیازی به جراحی نیز نخواهد بود.

در طول جراحی بازسازی رباط صلیبی چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا، رباط آسیب دیده از زانو برداشته می شود و بافت جدید جایگزین خواهد شد. هدف از انجام این روش این است که زانو مجدد استحکام اولیه خود را به دست بیاورد و بیمار محدودیت حرکتی نداشته باشد، همانند حالت قبل از آسیب دیدگی رباط صلیبی.

معمولا در بازسازی رباط صلیبی قدامی از جراحی آرتروسکوپی استفاده می شود بدین معنا که، ابزاری ظریف به همراه دوربین کوچک متصل به آن و از طریق برش کوچک ایجاد شده بر روی زانو، داخل زانو می شود.

از جمله مزایای این روش می توان به باقی ماندن میزان کمی اسکار بروی پوست، نسبت به جراحی باز اشاره کرد.

جراحی بازسازی رباط صلیبی چگونه عمل می کند؟

بعد از برداشته شدن رباط صلیبی آسیب دیده، تاندونی در ناحیه قرار می گیرد. این تاندون می تواند از سایر نواحی بدن در طول جراحی گرفته شود و یا اهدایی باشد. که هر دو مورد عملکرد خوبی خواهند داشت. این روش، اصطلاحا گرافت یا پیوند نیز نامیده می شود.

گرافت در ناحیه مناسب قرار می گیرد. سوراخی در قسمت بالای یکی از استخوان های زانو و یا زیر استخوان ایجاد می شود. سپس گرافت با استفاده از پیچ و مهره هایی در ناحیه قرار می گیرد. معمولا چند ماه طول می کشد تا رباط صلیبی جدید عملکرد کامل خود را پیدا کند.

بازسازی رباط صلیبی

بازسازی رباط صلیبی

بعد از جراحی بازسازی رباط صلیبی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی، از بیمار خواسته می شود در منزل استراحت کند. بهتر است زانو با آتل بسته شود تا از زانو در برابر آسیب و ضربه محافظت شود.

جراحی بازسازی رباط صلیبی در حدود یک ساعت به طول می انجامد. در این روش، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و چیزی از جراحی را به خاطر نخواهد آورد. بسیاری از بیماران همان روز از بیمارستان مرخص می شوند.

توصیه می شود بیمار هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده کند تا فشار کمتری به زانو وارد شود.

قبل از مرخص شدن به بیمارستان، مواردی مانند نحوه و زمان تعویض پانسمان به بیمار آموزش داده خواهد شد.

زانو باید بالا نگه داشته شود. بیمار می تواند یک یا دو بالشت را زیر زانوی خود قرار دهد.

به مرور زمان و با طی شدن روند بهبود رباط صلیبی، جلسات فیزیوتراپی شروع می شود. این کار به تقویت قوای عضلات و رباط ها کمک می کند.

بیمار بعد از گذشت چند ماه، قادر به انجام کارهای خود خواهد بود.

راه های ارتباطی با دکتر محمدعلی عنایت اللهی:

شماره تماس: ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰

صفحه اینستاگرام: dr_enayatollahi

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/acl-surgery-what-to-expect#1

پاسخ

5 × 4 =

Call Now Button