تست های تصویربرداری

تست های تصویربرداری

تست های تصویربرداری، به تشخیص علت بروز بیماری و اطمینان یافتن از تشخیص دقیق و درست، کمک می کنند. اشعه ایکس، سی تس اسکن و  MRI از جمله این تست ها هستند. ابزارهای تشخیصی، امکان مشاهده قسمت های داخلی بدن و تهیه تصاویر از استخوان ها، عضلات، ماهیچه ها، تاندون ها، اعصاب و غضروف را فراهم می کنند. از این طریق، هر گونه تغییر و ناهنجاری قابل تشخیص می باشد.

تست های تصویربرداری

تست های تصویربرداری

رادیوگرافی

اشعه ایکس (رادیوگرافی)، یکی از شایع ترین تست های تشخیصی در ارتوپدی می باشد. حتی در مواردی که نیاز به انجام تست های بیشتر است، این تست از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

در این تست، قسمتی از بدن که باید تصاویری از آن به دست آید، ما بین ماشین اشعه ایکس و حسگر اشعه ایکس قرار می گیرد. امواج الکترومغناطیس به ناحیه مورد نظر تابیده می شود. میزان اشعه تابیده شده برای بدن ضرری را به همراه ندارد، اما انجام این تست در خانم های باردار باید با احتیاط بیشتری انجام شود.

خلاصه ای از تست های تشخیصی ارتوپدی

استخوان ها، تومورها و سایر قسمت های متراکم تر، به رنگ سفید و روشن نشان داده می شوند. امواج الکترومغناطیس از بافت های نرم که تراکم کمتری دارند و هم چنین شکستگی ها در استخوان عبور می کند، که این نواحی تیره تر نشان داده می شوند.

امکان انجام این تست از زوایای مختلف وجود دارد. در صورت بروز شکستگی در یک دست و یا پا، پزشک به مقایسه این تست در دست و پای دیگر که سالم است، می پردازد. مدت زمان این تست در حدود ده دقیقه خواهد بود و تصاویر نیز به سرعت آماده می شوند. امکان مشاهده نتایج این تست بر روی سی دی و صفحه نمایش وجود دارد.

در برخی موارد، جهت انجام این تست، ماده رنگی به مفصل مورد نظر تزریق خواهد شد. این روند که آرتوگرام نام دارد، جزئیاتی از بافت نرم مفصل را نشان می دهد.

اشعه ایکس، جزئیات ریزی را در اختیار قرار نمی دهد، اما با این حال، یکی از شایع ترین روش های تشخیصی، جهت ارزیابی مشکلات ارتوپدی می باشد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن، دیگر تست تشخیصی است که در آن با استفاده از اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتر، تصاویری دقیق تری از قسمت های داخلی بدن تولید می شود. این تست، امکان مشاهده و بررسی اندازه، فرم و وضعیت ساختارهای عمقی تر از جمله ارگان ها، بافت ها و تومورها را فراهم می کند.

در صورت بارداری، حتما پیش از انجام تست، باید این موضوع به پزشک اطلاع داده شود.

سی تی اسکن، کاملا فاقد درد است و جهت انجام آن، لوله اشعه ایکس به دور بیمار می چرخد و تصاویر از مسیرهای مختلف گرفته می شود. کامپیوتر، تصاویر واضح و دو بعدی را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.

سی تی اسکن وجود مشکلی جزئی در ساختار استخوان و یا حتی آسیب های شدید به مغز، نخاع، قفسه سینه، شکم و لگن را نیز نشان می دهد. هزینه این تست بیشتر است و مدت زمان بیشتری نسبت به اشعه ایکس زمان می برد.

امکان انجام این تست در بیمارستان و یا مراکز تصویربرداری وجود دارد.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر محمدعلی عنایت الهی مراجعه نمائید.

MRI

MRI، تست تشخیصی دیگری است که در آن تصاویری از مقاطع طولی و عرضی بدن به دست می آید. بر خلاف سی تی اسکن، در  MRI از هیچ گونه اشعه ای استفاده نمی شود. در این تست، از یک میدان مغناطیسی و کامپیوتر پیشرفته در تهیه تصاویر با کیفیت از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می شود.

پیش از انجام تست، وجود پروتز و یا هر گونه ماده فلزی در بدن باید به پزشک گزارش داده شود.

جهت انجام این تست، بیمار ثابت و بدون تحرک بر روی میز دراز می کشد و به داخل محفظه اسکنر MRI فرستاده می شود. MRI فضای مغناطیسی را اطراف بیمار ایجاد می کند و امواج رادیویی به نواحی مورد نظر تابانده می شود. تابش امواج منجر به تولید بسامد خواهد شد.

از این تست در تشخیص پارگی رباط ها، پارگی عضلات شانه، فتق دیسک، استئونکروز، تومورهای استخوانی و یا سایر مشکلات استفاده می شود.

این تست در حدود سی تا شصت دقیقه طول می کشد. امکان انجان این تست نیز در بیمارستان و یا مراکز تصویربرداری وجود دارد.

سایر تست های تصویربرداری

اولتراسوند و اسکن استخوان، از دیگر تست های تشخیصی در ارتوپدی هستند.

اولتراسوند

این تست با استفاده از امواج صوتی با طول موج بالا انجام می شود. این تست غیر تهاجمی و فاقد درد است و در آن از امواج رادیویی استفاده نمی شود.

از این تست عمدتا در بررسی لخته خون استفاده می شود، اما به تشخیص مشکلاتی از قبیل کیست بیکر پشت زانو یا حتی پارگی عضلات شانه  نیز کمک می کند.

اسکن هسته ای استخوان

در این تست، از مواد رادیواکتیو در تعیین نواحی که فعالیت استخوانی بیشتری دارند، استفاده می شود. مواد به رگ خونی تزریق و جذب نواحی می شود که استخوان جدید در حال تشکیل شدن می باشد، مانند بهبودی استخوان شکسته، تومور استخوانی و یا عفونت استخوانی.

انجام این اسکن چند ساعت بعد از تزریق انجام خواهد شد. مواد رادیواکتیو به سرعت از بدن خارج می شوند.

یکی از مهم ترین مزایای این اسکن این است که تمام فعالیت استخوان در کل بدن را نشان می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

سه × یک =

Call Now Button