تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم به چه معنا است؟ جراحی تعویض مفصل ران که اصطلاحا آرتروپلاستی مفصل ران نیز نامیده می شود، یکی از شایع ترین جراحی های ارتوپدی است که عمدتا در افراد میانسال انجام می شود. تعویض مفصل ران با پروتز، به تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی و توانایی فرد در انجام حرکات روتین کمک می کند.

در روش های قدیمی، جهت انجام این جراحی، برشی طولانی در ناحیه ران ایجاد می شد، اما امروزه و با استفاده از روش هایی با کمترین میزان تهاجم، یک یا دو برش کوتاه در ناحیه مورد نظر ایجاد خواهد شد. هدف از ایجاد برش های کوتاه، کاهش درد و تسریع روند بهبودی می باشد.

البته ناگفته نماند که این روش بر خلاف روش های قدیمی، برای تمامی بیماران توصیه نمی شود.

در طول جراحی تعویض مفصل ران، قسمت آسیب دیده استخوان، و هم چنین بافت های نرم اطراف نیز برداشته می شود. با توجه به تفاوت هایی که در انجام این دو شیوه جراحی وجود دارد، در صورتی که پزشک مجرب و ماهر این جراحی ها را انجام دهد، قطعا نتایج بسیار خوبی را همراه خواهند داشت.

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

جراحی تعویض مفصل ران با روش های قدیمی

روند انجام جراحی تعویض مفصل ران با روش های قدیمی به شرح زیر می باشد:

 • ایجاد برش هایی به اندازه ۲۰-۲۵ سانتی متر بر روی مفصل ران. با بریدن یاجداکردن ماهیچه ها و عضلات از مفصل، مفصل باز می شود و امکان مشاهده دقیق مفصل برای جراح فراهم خواهد شد.
 • برداشتن سر استخوان فمور آسیب دیده و جایگزین کردن مواد فلزی در قسمت مرکزی استخوان، جایگزین کردن سر توپی شکل سرامیکی و فلزی در قسمت فوقانی مفصل.
 • برداشتن سطح غضروفی سوکت (استابولوم) و جایگزین کردن سوکت فلزی. از پیچ و سیمان جهت نگه داشتن سوکت در جای خود استفاده می شود.
 • قرار دادن لاینر پلاستیکی، سرامیکی و فلزی میان سر توپی شکل جدید و سوکت، تا سطح روانی برای حرکت مفصل مهیا گردد.
تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

جراحی تعویض مفصل با کمترین میزان تهاجم

تنها تفاوتی که جراحی با کمترین میزان تهاجم با روش قبلی دارد، این است که میزان کمی از بافت اطراف مفصل برداشته می شود. پروتزهای استفاده شده همانند پروتزهایی است که در روش قبلی استفاده می شود. با این حال، ابزارهای طراحی شده خاصی در آماده سازی سوکت و استخوان فمور، و قرار دادن پروتز در جای مناسب خود نیاز می باشد.

امکان انجام این جراحی از طریق ایجاد یک یا دو برش امکان پذیر می باشد. که به بررسی هر مورد می پردازیم:

 • انجام جراحی از طریق ایجاد یک برش

در این حالت، جراح برشی به اندازه حدود ۱۰ سانتی متر در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند. طول این برش به جثه بیمار و میزان پیچیدگی جراحی بستگی دارد. برش معمولا در ناحیه بیرونی مفصل ایجاد، و عضلات و ماهیچه ها از مفصل ران جدا می شوند. در صورتی که تنها یک برش ایجاد شود، روند بهبودی نیز سریع تر طی خواهد شد، و از دررفتگی مفصل نیز پیشگیری خواهد شد.

 • انجام جراحی از طریق ایجاد دو برش

در این حالت، دو برش ایجاد می شود:

 • یک برش به اندازه ۵ تا ۶ سانتی متر در بالای کشاله ران، جهت تعویض سوکت
 • یک برش به اندازه ۴ تا ۵ سانتی متر در قسمت بالای نشیمنگاه، جهت تعویض استخوان فمور

جهت انجام جراحی تعویض مفصل ران با دو برش، تست های عکس برداری مانند اشعه ایکس نیاز می باشد. معمولا مدت زمان انجام این جراحی بیشتر می باشد. مدت زمان بستری بودن در بیمارستان، مانند زمان جراحی با روش های قدیمی، و تقریبا یک تا دو هفته می باشد.

فیزیوتراپی، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی با کمترین میزان تهاجم می باشد. این کار، به بهبود دامنه حرکتی و تقویت قوای عضلانی کمک می کند. دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چه افرادی می توانند تحت جراحی تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم قرار بگیرند؟

همان طور که قبلا گفتیم، این جراحی به تمامی بیماران توصیه نمی شود. پیش از انجام جراحی، متخصص تعویض مفاصل ابتدا معاینات فیزیکی و بالینی لازم را انجام می دهد و به بررسی تمامی جوانب می پردازد.

در کل، بیماران لاغر و جوان، و افرادی که از لحاظ بدنی سالم و فعال اند، برای انجام این نوع جراحی مناسب هستند.

افرادی که:

 • چاق هستند و اضافه وزن دارند
 • مفصل دفرمه دارند
 • از مشکلات مربوط به سلامتی رنج می برند به گونه ای که این مورد بر روی روند زخم های شان تاثیر می گذارد

بهتر است تحت جراحی با کمترین میزان تهاجم قرار نگیرند.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم و از طریق ایجاد یک برش، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب کمتر به بافت های نرم اطراف مفصل
 • دوره نقاهت کوتاه و با درد کم
 • بازگشت سریع به زندگی طبیعی

این جراحی نیز همانند سایر روش های جراحی، می تواند عوارضی مانند آسیب به رگ، مشکلات مربوط به روند بهبود زخم، عفونت و یا شکستگی استخوان فمور را به همراه داشته باشد. در صورتی که این جراحی توسط پزشک مجرب و ماهرانجام شود، میزان بروز عوارض احتمالی به حداقل خواهد رسید.

پاسخ

دو × دو =