تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم به چه صورت است؟ جراحی تعویض مفصل زانو که اصطلاحا آرتروپلاستی مفصل زانو نیز نامیده می شود، یکی از شایع ترین جراحی های ارتوپدی است که با هدف برداشتن زانوی آسیب دیده، جایگزین کردن پروتز و به منظور تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی و توانایی فرد در انجام حرکات روتین انجام می شود.

در روش های قدیمی، جهت انجام این جراحی، برشی طولانی و عمودی در مرکز زانو ایجاد می شد، اما امروزه و با استفاده از روش هایی با کمترین میزان تهاجم، برشی کوتاه در ناحیه مورد نظر ایجاد خواهد شد. هدف از ایجاد برش های کوتاه، کاهش درد و تسریع روند بهبودی می باشد.

البته ناگفته نماند که این روش بر خلاف روش های قدیمی، برای تمامی بیماران توصیه نمی شود.

در طول جراحی تعویض مفصل زانو، قسمت آسیب دیده استخوان، و هم چنین بافت های نرم اطراف نیز برداشته می شود. با توجه به تفاوت هایی که در انجام این دو شیوه جراحی وجود دارد، در صورتی که پزشک متخصص این جراحی ها را انجام دهد، قطعا نتایج بسیار خوبی را همراه خواهند داشت.

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

جراحی تعویض مفصل زانو با روش های قدیمی

جهت انجام این روش، برشی عمودی به اندازه ۲۳ تا ۲۵ سانتی متر در جلوی زانو ایجاد می شود، سپس مراحل زیر طی خواهد شد:.

  • آماده سازی استخوان. قسمت انتهایی استخوان فمور و تبیا برداشته می شود.
  • قرار دادن پروتز فلزی. مواد فلزی جایگزین استخوان و غضروف برداشته شده می شوند.
  • برش پاتلا (کشکک زانو). با برش پاتلا، مواد پلاستیکی افزوده می شود.
  • قرار دادن سطح مفصل. قرار دادن سطح مفصل پلاستیکی ما بین اجزای فلزی، سطح روانی را برای حرکت مفصل فراهم می کند.

جراحی تعویض مفصل با کمترین میزان تهاجم

تنها تفاوتی که جراحی با کمترین میزان تهاجم با روش قبلی دارد، این است که میزان کمی از بافت اطراف مفصل برداشته می شود. پروتزهای استفاده شده همانند پروتزهایی است که در روش قبلی استفاده می شوند. با این حال، ابزارهای طراحی شده خاصی در آماده سازی  و قرار دادن پروتز در جای مناسب خود نیاز می باشد.

از دیگر مزایای این روش این است که آسیبی به ماهیچه ها و تاندون های چهار سر ران وارد نمی شود.

مدت زمان بستری بودن در بیمارستان، مشابه روش های قدیمی است و بهتر است فرد چند روزی در بیمارستان باشد. فیزیوتراپی، یکی از مهم ترین اقداماتی است که در دوران بهبودی انجام آن به شدت توصیه می شود. انجام تمرینات بدنی ارائه شده از سوی پزشک، به بهبود دامنه حرکتی و تقویت قوای عضلانی کمک می کند.

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم

انجام جراحی تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم برای چه افرادی مناسب می باشد؟

همان طور که قبلا گفته شد، این جراحی برای تمامی بیماران توصیه نمی شود. ابتدا پزشک به معاینات فیزیکی و بالینی می پردازد تا از مناسب بودن این شیوه جراحی برای بیمار اطمینان یابد.

در کل، بیماران لاغر و جوان، و افرادی که از لحاظ بدنی سالم و فعال اند، برای انجام این نوع جراحی مناسب هستند.

افرادی که:

  • چاق هستند و اضافه وزن دارند
  • مفصل دفرمه دارند
  • از مشکلات مربوط به سلامتی رنج می برند به گونه ای که این مورد بر روی روند زخم های شان تاثیر می گذارد

بهتر است تحت جراحی با کمترین میزان تهاجم قرار نگیرند.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم و از طریق ایجاد یک برش، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب کمتر به بافت های نرم اطراف مفصل
  • دوره نقاهت کوتاه و با درد کم
  • بازگشت سریع به زندگی طبیعی

این جراحی نیز همانند سایر روش های جراحی، می تواند عوارضی مانند آسیب به رگ، مشکلات مربوط به روند بهبود زخم، عفونت و یا شکستگی استخوان ران را به همراه داشته باشد. در صورتی که این جراحی توسط پزشک متخصص انجام شود، میزان بروز عوارض احتمالی به حداقل خواهد رسید.

جراحی تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم باید توسط متخصص ارتوپدی ماهر و با تجربه انجام شود. پیش از انجام این جراحی و در طول جلسات مشاوره، تمامی جوانب جراحی برای بیمار شرح داده خواهد شد.

مطالب مرتبط با این مقاله:

اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی مجدد تعویض مفصل ران

آرتریت زانو

پاسخ

سه × یک =