تفاوت جراحی تعویض مفصل زانو به دو روش جزئی و کامل

تفاوت جراحی تعویض مفصل زانو به دو روش جزئی و کامل

با این که تقاضا برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو به روش جزئی بیشتر است، اما مهم است که با تفاوت های میان جراحی جزئی و کامل تعویض مفصل زانو آشنا باشید. هر یک از این دو جراحی، منحصر به فرد هستند و نتایج و مراقبت های خاصی را نیز به همراه دارند.

زانو، از سه قسمت داخلی، خارجی و کاسه زانو تشکیل شده  است. امکان تعویض هر قسمت به طور جداگانه در جراحی جزئی تعویض مفصل زانو و تعویض تمامی قسمت ها در جراحی کامل تعویض مفصل زانو وجود دارد.

افرادی که تحت جراحی جزئی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند، بعد از جراحی متوجه بهبود عملکرد مفصل زانوی خود خواهند شد، اما در این جراحی فاکتورهای بسیاری باید مورد توجه قرار گرفته شوند.

تفاوت جراحی تعویض مفصل زانو به دو روش جزئی و کامل

تفاوت جراحی تعویض مفصل زانو به دو روش جزئی و کامل

جراحی جزئی تعویض مفصل زانو

در گذشته، این روش جراحی به بیماران بالای ۶۰ سالی توصیه می شد که رباط ها شکل خوبی نداشت و مقداری دفرمیتی در مفصل مشاهده می شد. اما امروزه این روش جراحی در افراد جوانی که از درد و یا سایر علائم در زانو رنج می برند، نیز  با درصد موفقیت بالایی همراه است.

جراحی جزئی تعویض مفصل زانو، جراحی آسان تر و سریع تری است، دوره نقاهت کوتاه تری را به همراه دارد و میزان رضایت بیماران نیز بالا می باشد. اما با این حال، طول عمر اجزای به کار رفته در این جراحی به مراتب کمتر خواهد بود.

از آن جایی که این روش جراحی از بیشتر بافت زانو محافظت می کند، احتمال بروز مواردی مانند پارگی منیسک و یا پیشرفت آرتریت در سایر قسمت های زانو وجود دارد.

در صورتی که این جراحی با موفقیت همراه نباشد، جراحی کامل تعویض مفصل زانو برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر محمدعلی عنایت الهی مراجعه نمائید.

جراحی کامل تعویض مفصل زانو

این روش جراحی به بهبود عملکرد مفصل و کیفیت زندگی بیمار کمک می کند و در حدود ده تا پانزده سال ماندگاری دارد. با این که مدت زمان انجام این جراحی به مراتب طولانی است و احتمال بروز عوارض وجود دارد، اما ماندگاری این روش نسبت به روش جزئی به مراتب بیشتر می باشد.

فیزیوتراپی از جمله اقداماتی است که بلافاصله بعد از این جراحی باید انجام شود.

افرادی که تحت جراحی کامل تعویض مفصل زانو قرار می گیرند، از جراحی رضایت کامل دارند و تغییر در دامنه حرکتی و عملکردی مفصل را به خوبی احساس خواهند کرد.

نتایج کلی

هر دو جراحی جزئی و کامل تعویض مفصل زانو، نتایج خوب و درخشانی را به همراه دارند. آن چه که اهمیت دارد این است که پزشک باید در خصوص مزایا و خطرات احتمالی جراحی با بیمار صحبت کند.

به خاطر داشته باشید هر دو روش جراحی، جراحی تعویض هستند و بیمار باید نکات مربوط به محدودیت های حرکتی را در نظر داشته باشد.

بعد از هر دو جراحی، محدودیت هایی در خصوص انجام تمرینات سنگین وجود دارد، که حتما باید رعایت شوند.

در صورتی که بعد از هر دو جراحی، نکات گفته شده از سوی پزشک رعایت شوند، ماندگاری جراحی نیز بیشتر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://hipknee.aahks.org/full-vs-partial-knee-replacement-whats-the-difference/

پاسخ

یک + شانزده =

Call Now Button