سوالات متداول جراحی تعویض مفصل زانو

 

چه زمانی انجام جراحی تعویض مفصل زانو مناسب می باشد؟

هیچ فرمول دقیقی برای تعیین زمان مناسب جراحی تعویض مفصل زانو وجود ندارد. ولی در صورتی که فرد برای بلند شدن و راه رفتن مشکل داشته باشد، می تواند یک کاندیدای مناسب برای این جراحی باشد. یک معاینه کامل توسط جراح ارتوپد، جهت تصمیم قطعی برای انجام جراحی نیاز است.

آیا راهی برای پیشگیری از جراحی وجود دارد؟

برای برخی افراد، تغییر در سبک زندگی، فیزیوتراپی، دارودرمانی یا روش های جایگزین جراحی مانند طب سوزنی یا پرولوتراپی ( که شامل تزریق مایعات به بدن به منظور افزایش قدرت رباط زانو است) می توانند مفید واقع شده و مشکلات زانو را تا حدی درمان کنند. همچنین ممکن است فرد بخواهد تا با جراح خود درباره ی دیگر روش های درمانی صحبت کند.

با این حال تاخیر و بی توجهی به درد زانو درحالی که نیاز مبرم به جراحی می باشد، می تواند منجر به نتیجه خیلی مطلوبی نشود.

چه اتفاقی در طول جراحی می افتد و چه مدت زمان این جراحی طول می کشد؟

جراح به منظور نمایان شدن ناحیه آسیب دیده مفصل ، برشی را در بالای زانو ایجاد می کند. سایز استاندارد برش حدوداً ۲۵ سانتی متر است ولی در جراحی های کم تهاجمی تر اندازه این برش به کمتر از نصف میزان استاندارد می رسد.

در طول جراحی، پزشک جراح استخوان کشکک را جابجا کرده ، استخوان و غضروف آسیب دیده را بریده و سپس توسط اجزای فلزی و پلاستیکی جایگزین می کند. این اجزای جایگزین یک مفصل مصنوعی (ولی از لحاظ بیولوژیکی سازگار) را به وجود می آورد و قابلیت حرکتی یک زانوی مصنوعی را برای فرد مهیا می کنند.

اکثر جراحی های تعویض مفصل زانو ۱٫۵ تا ۲ ساعت زمان می برند.

آیا نیاز است تا من از بابت بیهوشی نگران باشم؟

هر جراحی که با بیهوشی همراه باشد، شامل ریسک های مشخصی می باشد. با این حال احتمال به وجود آمدن مشکل و مرگ و میر بسیار پایین است. تیم متخصص بیهوشی در اتاق عمل با بررسی شرایط بیمار می توانند تشخیص دهند که بیهوشی عمومی یا بیحسی ستون فقرات، اپیدورال، یا بی حسی اعصاب ناحیه ای کدام یک برای بیمار بهترین گزینه می باشد.

چه مدت زمان این مفصل زانو مصنوعی دوام می آورد؟ آیا در آینده نیاز به جراحی دوباره وجود دارد؟

مطالعات نشان داده که ۸۵ درصد بیمارانی که تعویض مفصل زانو انجام داده اند، بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ سال از عملکرد زانوی مصنوعی رضایت دارند. با این حال پاره شدن رباط مفصل می تواند بر عملکرد و طول عمر این زانوی مصنوعی تاثیر بگذارد.

منبع : https://www.healthline.com/health/total-knee-replacement-surgery/common-questions#7

Call Now Button