مصرف دارو پیش از جراحی ارتوپدی

مصرف دارو پیش از جراحی ارتوپدی

مصرف دارو پیش از جراحی ارتوپدی یکی از مسائل مهم می باشد. پیش از هر نوع جراحی ارتوپدی، لیستی از مصرف داروها و دوز مصرفی آن ها از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد. در بیشتر موارد توصیه می شود شب قبل از جراحی، چیزی خورده و یا آشامیده نشود. این بدین معناست که مصرف برخی از داروها روز جراحی نیز باید قطع شود. داروهای فشار خون و قلب، صبح روز جراحی با مقداری آب می توانند مصرف شوند.

در این مقاله به بررسی داروهایی می پردازیم که بر جراحی تاثیر می گذارند.

داروهای قلبی

در بیشتر موارد، این قبیل داروها روز جراحی و تمام مدت بستری بودن در بیمارستان می توانند مصرف شوند. در صورت ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری های شریانی و یا درد در قفسه سینه هنگام ورزش، حتما با پزشک مشورت داشته باشید.

مصرف دارو پیش از جراحی ارتوپدی

مصرف دارو پیش از جراحی ارتوپدی

گاهی، داروهای قلبی به نام مسدود کننده بتا برای بیمار پیش از جراحی در نظر گرفته می شوند، تا احتمال بروز مشکلات قلبی حین عمل به حداقل برسد.

داروهای فشار خون

معمولا مصرف داروهای فشار خون روز عمل و بعد از آن ادامه پیدا می کند. حتی اگر نوشیدن و خوردن مواد غذایی روز جراحی ممنوع باشد، مصرف این قبیل داروها با مقداری آب توصیه می شود.

بهتر است فشار خون چند روز پیش از جراحی کنترل، و میزان و دوز مصرف دارو بر اساس بالا و پایین بودن فشار در نظر گرفته شود. در صورتی که فشار خون برای جراحی مناسب نباشد، جراحی به زمان دیگری موکول خواهد شد.

داروهای رقیق کننده خون

مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، پیش از جراحی ممنوع می باشد. زمان دقیق مصرف مجدد این داروها از سوی پزشک تعیین می شود. معمولا ۲۴ ساعت بعد از جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

از آن جایی که خونریزی حین انجام جراحی و بعد از آن، احتمال بروز عفونت و کم خونی را افزایش می دهد، کنترل مصرف داروهای رقیق کننده خون بسیار حائز اهمیت می باشد.

داروهای دیابت

در صورت دریافت انسولین و  یا مصرف داروهای دیابت، پزشک را در جریان قرار دهید. جراحی می تواند منجر به بروز استرس و بالا رفتن سطح قند خون شود، به همین خاطر، دوز انسولین باید در روز جراحی و طول دوران نقاهت و بهبودی کنترل شود.

علاوه بر این، مصرف برخی داورهای دیابت باید قبل از جراحی و بیهوشی قطع شوند.

داروهای استروئیدی

اگر قبل از جراحی داروهای استروئیدی مصرف کرده اید، و یا برای مدت زمان طولانی از این داروها استفاده می کنید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. داروهای استروئیدی مانند پردنیزون، بایستی پیش از جراحی قطع شوند.

مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی باعث سرکوب غدد آدرنالی می شود که استروئید مورد نیاز بدن را تولید می کنند. پایین بودن سطح استروئید حین جراحی می تواند باعث افت فشار خون شود.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

در صورت ابتلا به اختلالات التهابی مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و یا بیماری کرون، مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تجویز می شود. این داروها روند بهبود زخم بعد از جراحی را مختل می سازند. به همین خاطر، مصرف آن ها مدتی پیش از جراحی باید قطع شود.

مکمل های غذایی

علاوه بر داروهای تجویز شده، مصرف هر گونه مکمل غذایی باید به پزشک گزارش داده شود. مصرف برخی از این داروها می تواند روند جراحی را مختل و منجر به بروز عوارض و مشکلاتی شود.

پاسخ

19 − هشت =

Call Now Button