ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو، درمانی است موثر برای بیمارانی که از آرتریت رنج می برند. این جراحی به تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل کمک می کند. افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید پیش از جراحی در خصوص فعالیت ها و ورزش های بعد از جراحی با پزشک خود مشورت داشته باشند.

بیماران مسنی که تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار‌ می گیرند، فعالیت بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت.

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اما سوالی که پیش می آید این است که فعالیت و سبک زندگی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه تغییری خواهد کرد؟

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، فشار بیشتری به پروتز وارد می شود مخصوصا هنگام انجام فعالیت های ورزشی. این فشار می تواند باعث ساییدگی و شل شدن پروتز و هم چنین ساییدگی استخوان اطراف پروتز شود.

با این که طی چند سال اخیر، طراحی و مواد پروتزها پیشرفت های زیادی داشته است، اما پزشک قبل از جراحی با بیمار خود در خصوص تغییر در نحوه فعالیت ها صحبت خواهد کرد.

بدن خود را بشناسید و انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید.

انجام جراحی تعویض مفصل زانو به این معنا نیست که بیمار بعد از جراحی قادر به انجام فعالیت های سنگین می باشد، فعالیت هایی که قبل از جراحی قادر به انجام آن ها نبوده است.

توانایی بازگشت به انجام فعالیت های ورزشی بر روی سلامت جسمانی بیمار تاثیر‌ خواهد گذاشت. مطالعات نشان می دهند هر چه آمادگی بدنی بیمار بیشتر باشد، بعد از جراحی سریع تر قادر به انجام فعالیت های ورزشی‌ خواهد بود.

مطالعات هم چنین نشان می دهند افرادی که قبل از جراحی فعالیت های شدید بدنی داشته اند، بعد از آن قادر به انجام فعالیت های‌ سبک و متوسط خواهند بود.

هر چه میزان فعالیت انجام شده سنگین تر باشد، احتمال آسیب وارده به پروتز بیشتر خواهد بود.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید بعد از جراحی از لحاظ بدنی فعال باشد. فعالیت بدنی به سلامت قلب و عروق، افزایش قوای عضلانی و حال خوب بیمار کمک می کند.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر محمدعلی عنایت الهی مراجعه نمائید.

انجام چه ورزش هایی مناسب است؟

به خاطر داشته باشید فعالیت ها و ‌ورزش های تجویز شده از سوی پزشک باید در حد متعادل انجام شوند. در صورتی که در خصوص انجام فعالیت ها شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش های سبک

افرادی که تحت جراحی تعویض کامل مفصل زانو قرار گرفته اند، باید ورزش های سبک را دنبال کنند.

ورزش های متوسط

به بیمارانی توصیه می شود که در گذشته ورزش می کردند. اما انجام این تمرینات تا زمانی توصیه می شود که بیمار احساس خستگی نکند.

ورزش های سنگین

اغلب توصیه می شود بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری شود.

به خاطر داشته باشید فعالیت های فیزیکی و ورزشی، باید در حد متعادل انجام شوند.

مشورت با پزشک

حتما پیش از جراحی در خصوص انتظارات خود و میزان فعالیت های بعد از جراحی، با پزشک خود مشورت داشته باشید. در خصوص میزان ماندگاری جراحی، به خصوص اگر از لحاظ بدنی فعال هستید اطلاعات کسب کنید.

از این موضوع آگاهی کسب کنید که پروتز تا چه میزان قادر به تحمل فعالیت های بدنی می باشد.

مراجعه به پزشک و تست اشعه ایکس بعد از جراحی میزان عملکرد دقیق پروتز را نشان خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://hipknee.aahks.org/resuming-sports-after-knee-replacement/

پاسخ

5 + 19 =

Call Now Button