پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی از جمله اختلالاتی است که در کودکان و در حالت ایستاده مشاهده می شود. در چنین شرایطی، فضایی ما بین قسمت انتهایی پا و زانو ایجاد می شود. گاهی ممکن است یکی از پاها و یا هر دو به سمت خارج کشیده شوند.

در بسیاری از موارد، پای پرانتزی با بزرگ شدن و رشد کودک برطرف می شود. در صورتی که این اختلال تا سه سالگی بهبود نیابد، منجر به بروز مشکلاتی مانند بیماری بلانک یا ریکتز (نرمی استخوان) شود.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

علت پرانتری شدن پا

در کودکان زیر دو سال، پرانتزی شدن پا می تواند به دلیل تغییرات طبیعی باشد که در ظاهر پا و همزمان با رشد کودک ظاهر می شود. این حالت با عنوان ژنو واروم فیزیولوژیک در نظر گرفته می شود و به آهستگی و تا هجده ماهگی بهبود می یابد. این مورد تا سه سالگی به طور کامل برطرف خواهد شد و پا فرم طبیعی پیدا می کند.

بیماری بلانت

بیماری بلانت، اختلالی است که در کودکان مشاهده می شود و می تواند ناشی از بروز ناهنجاری در صفحه رشد قسمت فوقانی استخوان تبیا باشد. صفحات رشد در قسمت انتهایی استخوان های دراز بدن قرار دارند و به حفظ استحکام و شکل استخوان ها کمک می کنند.

ریکتز

ریکتز، بیماری استخوانی است که در کودکان و به دلیل پرانتزی شدن پا و ناهنجاری های استخوانی ظاهر می شود. کودکان مبتلا به این اختلال، کلسیم، فسفر و ویتامین  D به میزان کافی دریافت نمی کنند، همگی این مواد معدنی برای رشد و سلامتی استخوان ها ضروری هستند.

معمولا به ندرت در کشورهای پیشرفته شاهد بروز این اختلال به دلیل سوء تغذیه هستیم، چرا که بسیاری از مواد غذایی و محصوات لبنی حاوی مواد و ویتامین های گفته شده هستند.

علائم و نشانه های پای پرانتزی

پای پرانتزی هنگام ایستادن و یا راه رفتن کودک مشخص می شود. یکی از بارزترین علائم این اختلال، تغییر در طرز راه رفتن کودک می باشد. نکته ای که وجود دارد این است که کودک مبتلا به این اختلال، دیر به راه رفتن نمی افتد. اما پرانتزی شدن پا کاملا مشخص است و والدین باید به این موضوع اهمیت دهند.

پای پرانتزی معمولا با درد همراه نیست. اما در صورتی که این اختلال تا نوجوانی برطرف نشود، می تواند منجر به بروز ناراحتی در نواحی مانند ران، زانوها و یا مچ پا شود، آن هم به این دلیل که با پرانتزی شدن پا فشار بیشتری به این نواحی وارد می شود.

معاینات بالینی

متخصص ارتوپدی ابتدا به معاینه فیزیکی کودک می پردازد. در صورتی که کودک زیر دو سال باشد، از لحاظ بدنی سالم باشد و هر دو پا به یک اندازه پرانتزی شده باشند، نیازی به انجام تست های بیشتر نمی باشد.

با این حال، اگر پرانتزی بودن یکی از پاها نسبت به دیگری شدید باشد، عکس برداری با اشعه ایکس از قسمت های انتهایی پا تجویز می شود. این تست، بیماری بلانت و ریکتز را در حالت ایستاده نشان می دهد.

در صورتی که کودک بالای دوسال باشد و هر دو  پا به یک اندازه پرانتزی شده باشند، عکس برداری با اشعه ایکس انجام می شود. در این سن احتمال بروز بیماری ریکتز و بلانت بسیار زیاد است. تشخیص بیماری بلانت در اشعه ایکس، آزمایش خون به تائید قطعی این بیماری کمک می کند.

دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های در زمینه ارتوپدی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر محمدعلی عنایت الهی مراجعه نمائید.

درمان پای پرانتزی

پیشرفت طبیعی بیماری

ژنوواروم فیزیولوژیک معمولا همزمان با رشد کودک اصلاح می شود، این روند تا سه چهار سالگی ادامه می یابد. در صورتی که نسبت به بیماری بلانت اقدامی صورت نگیرد، شاهد بدتر شدن این اختلال در سال های بعد خواهیم بود و به دلیل وارد آمدن فشار بیش از حد به مفاصل، علائمی از قبیل درد و ناراحتی ظاهر خواهد شد.

  • درمان غیر جراحی

پای پرانتزی فیزیولوژیک. با این که در چنین شرایطی، نیازی به دنبال کردن اقدامات درمانی نیست، اما توصیه می شود کودک تحت نظر پزشک باشد و هر شش ماه یک بار جهت معاینات بیشتر به متخصص ارتوپدی مراجعه کند.

بیماری بلانت. بیماری بلانت باید درمان شود. در مراحل اولیه، استفاده از آتل می تواند به اصلاح فرم پا کمک کند.

ریکتز. در صورت بروز ریکتز، بررسی های بیشتری نیاز می باشد. اثرات این اختلال اغلب با مصرف دارو کنترل می شود.

  • درمان جراحی

پای پرانتزی فیزیولوژیک.در موارد نادر، پای پرانتزی فیزیولوژیک در کودکی به طور کامل اصلاح نمی شود  و تا دوران نوجوانی ادامه می یابد و می تواند اثرات منفی بر روی ظاهر و زیبایی فرد بگذارد. در صورتی که میزان بدفرمی پاها شدید باشد، جراحی برای کودک در نظر گرفته می شود.

بیماری بلانت. در صورتی که پرانتزی بودن پا با بیماری بلانت پیشرفت کند، علاوه بر آتل جراحی نیز توصیه می شود. جراحی از تشدید بدفرمی و بروز آسیب های بیشتر به نواحی رشد در استخوان تبیا پیشگیری می کند.

ریکتز. کودکان مبتلا به بیماری بلانت که دچار بدفرمی پا نیز شده اند، علی رغم درمان موثر با دارو، باید تحت جراحی نیز قرار بگیرند.

روش های جراحی

روش های جراحی متعددی برای اصلاح پای پرانتزی وجود دارد که به دو دسته تقسیم می شوند.

یکی از روش های جراحی می تواند شامل متوقف کردن رشد در استخوان تبیای پای سالم و صاف شدن پا همزمان با رشد طبیعی کودک باشد.

استئوتومی تبیا. در این شیوه جراحی، استخوان تبیا در زیر زانو، برش و تغییر شکل داده می شود، سپس استخوان در صفحه داخلی و پیچ ها و یا قسمت خارجی پا نگه داشته می شود.

بعد از جراحی، پا تا زمان بهبودی گچ گرفته می شود. استفاده از عصا به مدت چند هفته توصیه می شود.

فیزیوتراپی بعد از جراحی و انجام تمرینات مربوطه، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص ارتوپدی خوب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

5 × پنج =