پیشگیری از پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

آیا پیشگیری از پوکی استخوان امکان پذیر است؟ به چه دلیل پوکی استخوان به وجود می آید؟ استخوان بافت زنده ای است که متشکل از کلسیم و پروتئین می باشد. استخوان سالم، معمولا دچار تغییر شکل می شود، بدین معنا که بخشی از آن، جذب استخوان می شود، و بخش دیگر با مواد دیگری جایگزین خواهد شد.

در صورتی که میزان جذب کلسیم بیشتر از مصرف آن باشد، انبوه و تراکم استخوان کاهش می یابد. در چنین شرایطی، استخوان ضعیف می شود، و بیشتر در معرض آسیب، شکستگی و پوکی استخوان خواهد بود.

علت پوکی استخوان

سالانه بیش از دو میلیون شکستگی ناشی از پوکی استخوان اتفاق می افتد. پوکی استخوان، علت بسیاری از شکستگی هاست. بسیاری از افراد تا زمانی که دچار شکستگی نشوند، متوجه پوکی استخوان خود نخواهند شد. علت پزشکی بروز پوکی استخوان مشخص نیست، اما برخی عوامل، احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهند، از جمله:

  • افزایش سن
  • عدم فعالیت بدنی
  • کاهش سطح استروژن
  • وراثت
  • سیگار
  • مصرف الکل
  • تزریق زیاد کورتون، و یا هورمون تیروئید

پیشگیری از پوکی استخوان

ستون فقرات، بالای مچ دست (بین آرنج و مچ)، بالای استخوان فمور یا ران (محل شکستگی مفصل ران)، مناطقی از بدن هستند که بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند. شکستگی ستون فقرات، شکستگی مچ دست و شکستگی مفصل ران، شایع ترین آسیب ها و شکستگی ها در افراد میانسال هستند.

کاهش تدریجی تراکم استخوان، تقریبا از ۳۵ سالگی شروع می شود، و می توان گفت که جزئی از روند طبیعی زندگی و افزایش سن می باشد. بعد از توقف رشد، شاهد کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تراکم استخوان در خانم ها، و کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی در آقایان خواهیم بود.

میزان کلسیم استخوان در خانم ها بعد از یائسگی و به دلیل توقف تولید هورمون استروژن اتفاق می افتد، وجود این هورمون برای حفظ تراکم و استحکام استخوان ضرورری می باشد. به همین خاطر، در دوران یائسگی هورمون درمانی و تزریق هورمون استروژن، و یا سایر داروها برای فرد در نظر گرفته می شود. این درمان بایستی با شروع یائسگی آغاز شود.

آیا پیشگیری از پوکی استخوان امکان پذیر است؟ به چه دلیل پوکی استخوان به وجود می آید؟ دکتر محمدعلی عنایت اللهی متخصص جراحی ارتوپدی و دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی تعویض مفصل با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان شکستگی لگن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تماس ۰۹۲۰۳۰۰۸۵۲۰ بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

پیشگیری از پوکی استخوان

با این که پوکی استخوان برای هر فردی، در هر رده سنی اتفاق می افتد، اما با تشخیص به موقع و درمان اولیه، می توان از پیشرفت بیماری و تشدید علائم، پیشگیری کرد. برخی اقدامات موثر در پیشگیری از پوکی استخوان عبارت است از:

  • مصرف مناسب کلسیم، ویتامین D، ورزش و تمرینات بدنی مانند پیاده روی، دویدن حتی چند ساعت در طول هفته، به قوی تر شدن استخوان ها کمک می کند، و از پوکی استخوان در امان خواهید بود.
  • کنار گذاشتن سیگار و مشروبات الکلی

با افزایش سن، رعایت موارد گفته جهت پیشگیری از بروز پوکی استخوان و آسیب های بیشتر الزامی می باشد.

درمان پوکی استخوان

جهت درمان پوکی استخوان، متخصص ارتوپدی ابتدا به بررسی مواردی همچون تراکم استخوان و تعیین علت آن می پردازد. درمان اولیه این عارضه، یکی از موثرترین اقدامات در پیشگیری  از بروز آسیب و شکستگی می باشد. باز هم با این وجود، شروع درمان بعد از تشخیص این عارضه نیز اهمیت دارد.

درمان هایی که امروزه استفاده می شوند، در کند ساختن روند کاهش تراکم استخوانی موثر هستند، اما کمکی به ترمیم تراکم استخوان نمی کنند. مصرف میزان مناسب و کافی کلسیم و ورزش، از جمله اقدامات درمانی موثری هستند، که احتمال آسیب هایی مانند شکستکی مفصل ران و یا سایر شکستگی ها را کاهش می دهند.

پاسخ

بیست + 3 =